W trzecią rocznicę MH17, rodziny odkrywają “żywe pamiątki”

Ⓒ AFP/File – BULENT KILIC – | Około 100 osób jest poszukiwanych w związku z katastrofą, ale aresztowania nie zostały dotychczas zrealizowane

Trzy lata po tym, jak samolot MH17 został zestrzelony przez rakietę po zniszczonej wojną Ukrainie, w poniedziałek odbywa się zebranie ponad 2000 krewnych, aby poznać “żywe wspomnienie” swoich bliskich.

W sumie 298 drzew zostało posadzonych w kształcie zielonej wstążki, po jednym dla każdej ofiary, która zmarła na pokładzie samolotu Malaysia Airlines w drodze z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Holenderski król Willem-Alexander i królowa Maxima dołączą do rządu i urzędników międzynarodowych podczas uroczystej ceremonii, która poświęci pamiątkę w parku Vijfhuizen, niedaleko Amsterdamskiego lotniska Schiphol, gdzie lot rozpoczął się 17 lipca 2014 roku.

Nazwiska wszystkich 298 pasażerów i załogi zabitych w katastrofie będą czytane przez ich rodziny, a 17 lokalnych dzieci będzie układać kwiaty.

Podczas gdy większość ofiar była Holendra, na pokładzie było 17 obywateli, w tym Australijczycy, Brytyjczycy, Malezyjczycy i Indonezyjczycy.

“Drzewo symbolizuje” nadzieję “i” przyszłość “w wielu kulturach”, powiedział stowarzyszenie rodziny ofiar.

“Nie tylko chcemy czcić ofiar MH17, ale także chcemy stworzyć miejsce, gdzie wszyscy mogą zachować wspomnienia dotyczące 298 pasażerów żyjących”.

Projekt finansowany przez darowizny został zaprojektowany przez artystę Ronalda A. Westerhuisa i architekta krajobrazu Robberta Koninga, który został wybrany na trzy propozycje przez krewnych pod koniec 2015 roku.

– ‘Nigdy nie zapomnij’ –

W miarę upływu trzeciej rocznicy tragedii nikt nie został aresztowany, chociaż w tym miesiącu ogłoszono, że w Holandii będą miały miejsce jakiekolwiek procesy.

Około 100 osób zostało poproszonych o katastrofę, po tym jak holenderscy kierowcy prowadzili śledztwo, że samolot został zestrzelony przez rosyjską rakietę BUK, która została przetransportowana z Rosji do terenów pro-rosyjskich rebeliantów.

W Kijowie prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w poniedziałek nalegał, aby Moskwa musiała uznać tragedię.

“Była to brukowana przestępczość, której można by uniknąć, gdyby nie rosyjska agresja, rosyjski system i rosyjski pocisk, pochodzący z terytorium Rosji”, pisze na Facebooku Poroszenko.

Rosja i separatystyczne władze, które popierają, nadal zaprzeczają wszelkim zaangażowaniom i starali się wielokrotnie odwlekać winę na Ukrainę.

Drzewa pomnika będą otoczone słonecznikami, które kwitną w lipcu i będą “promieniować złoty blask” nad drzewami, powiedział fundacja.

Kwiaty te reprezentują także “pola słonecznika we wschodniej Ukrainie, gdzie znaleziono części szczątków samolotu”.

Ⓒ ANP/AFP/File – Jeroen JUMELET – | W sercu lasu z 10 różnych odmian drzew jest stalowy pomnik o kształcie oczu

Każdy z drzew nosił nazwę jednego z ofiar. A w sercu lasu z 11 różnych odmian drzew jest stalowy pomnik o kształcie oka, zwrócony ku górze, patrząc w niebo.

Jedno drzewo jabłoni zostało oddane do 16-letniego Gary z Rotterdamu, którego ciało jeszcze nie zostało zidentyfikowane.

“Miło mi pomyśleć, że ma drzewo, ponieważ nie dostaliśmy jego ciała. Nie chcemy, aby Gary został zapomniany. Nie chcemy, aby któryś z 298 ofiar został zapomniany” – powiedział ojciec Jan Slok Dziennik AD.

16-metrowej, stalowej brwi nad okiem stanowi “ciężar utraty” – powiedział dziennik Trouw, dodając z czasem rdzewienie, symbol powolnego przejścia bólu. Imię ofiary jest również wyryte w uczeń z oka.

“Jeśli spojrzysz w środku, widać zarówno siebie, jak i nazwisko bliskiej osoby”, powiedział Westerhuis Trouw.