“Och, przejmuj się”: chińscy cenzorzy nie mogą nosić Winnie Puchatka

Ⓒ Getty Images North America/Getty Images/AFP/File – Michael Buckner – | Królik, Kubuś Puchatek, Eeyore i Tygrys tworzą zdjęcia, gdy Winnie Pooh otrzymuje gwiazdę na Hollywood Walk of Fame w Los Angeles

Czy Kubuś Puchatek zrobił coś złego cenzorów Chin? Kilka wzmianek o kochanym, ale niewyraźnym niedźwiedziu z osłabieniem “hunny” zostało zablokowane w chińskich sieciach społecznościowych.

Władze nie wyjaśniły zamykania, ale sam opisany “niedźwiedź bardzo mało mózgu” był używany w przeszłości w memie, porównując go do przewrotnego chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Stanowiska opatrzone wizerunkiem i chińskimi znakami dla Kubuś Puchatek nadal były dozwolone na platformie Weibo podobnej do Twittera w poniedziałek.

Ale komentarze odnoszące się do “Little Bear Winnie” – chińskiego języka Pooh – pojawiły się komunikaty o błędach, informujące, że użytkownik nie może kontynuować, ponieważ “ta zawartość jest nielegalna.”

Naklejki z Winnie Pooh zostały również usunięte z oficjalnej galerii naklejek “WeChat”, ale gify niedźwiedzia generowane przez użytkowników są nadal dostępne w popularnej aplikacji do obsługi wiadomości.

Porównanie pomiędzy Xi i Pooh pojawiło się po raz pierwszy w 2013 roku, po tym jak chińscy społeczni użytkownicy mediów zaczęli obiegać parę zdjęć, które umieszczały obraz Puchatka i jego smukłego przyjaciela tygrysa “Tygrys” obok zdjęcia Xi idącego z ówczesnym prezydentem USA Barackiem Obamą.

W 2014 r. Sfotografowany uścisk dłoni między Xi i premier Japonii Shinzo Abe został dopasowany do wizerunku Pooh, trzymającego kopytę swojego ponurego przyjaciela Eeyore.

W 2015 r. Portal analizy politycznej Global Risk Insights nazwał obraz Xi, który stał przez dach samochodu parapetowego, który był połączony z obrazem zabawki “najcenniejsza fotografia Chin” roku.

Rządząca partia komunistyczna jest wysoce wrażliwa na komiczne przedstawienie swego przywódcy, zwłaszcza że Xi próbuje wzmocnić władzę przed kluczowym kongresem partyjnym w tym roku.

W poniedziałek wielu chińskich serwisów społecznościowych testowało granice ograniczeń nałożonych na niedźwiedź, który jękuje “och, niepokoić”, gdy sprawy nie idą na jego drodze.

“Biedny Mały Winnie”, napisał jeden użytkownik Weibo.

“Co to znaczy ten uroczy kochany kochanie kochanek?