Muzułmanie uważają, że nie powinniśmy się obawiać świętej strony nad izraelskimi środkami bezpieczeństwa

Ⓒ AFP – AHMAD GHARABLI – | Palestyńczycy śpiewają slogany poza bramą Lions, główne wejście do meczetu Al-Aqsa, ze względu na nowo wprowadzone w życie środki bezpieczeństwa władz izraelskich, na Starym Mieście w Jerozolimie w dniu 17 lipca 2017 r.

Muzułmanie usiłowali wezwać poniedziałek, aby nie wejść do świętej świątyni w Jerozolimie i protestować na zewnątrz po tym, jak władze izraelskie zainstalowały wykrywacze metali przy wejściach do ultra-wrażliwego związku po ataku, który zabił dwóch policjantów.

Związek był w dużej mierze pusty w poniedziałek niezależnie od turystów i gości żydowskich, a muzułmanów ponownie modlił się i protestował poza terenem, zamiast wchodzić przez wykrywacze metali.

Związek Haram al-Szarif, znany Żydom jako Mount Temple, obejmuje Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

Kilkaset osób mogło być postrzeganych przez modlitwę na zewnątrz dwóch różnych wejść do miejsca około południa w poniedziałek.

Po modlitwie protestowano, a tłumy krzyczały: “Aksa meczet, poświęcamy nasze dusze i naszą krew”. Policja później próbowała je odeprzeć.

“Nie złamiemy solidarności ludu”, powiedział Jamal Abdallah, palestyński, który obecnie mieszka w amerykańskim stanie Arizona i zamierza odwiedzić Al-Aksa, ale zmienił zdanie, gdy został poinformowany o sytuacji.

Izrael zainstalował detektory metali po ataku w piątek w pobliżu świętego miejsca, w którym widzieliśmy, że trzy arabscy ​​Izraelczycy otwarli ogień na izraelską policję.

Uciekli do związku, gdzie zostali zastrzeleni przez siły bezpieczeństwa.

Było wśród najpoważniejszych incydentów w Jerozolimie w ostatnich latach i wzmagało napięcia izraelsko-palestyńskie.

Izrael wziął niezwykłą decyzję o zamknięciu związku w piątkowe modlitwy, wywołując gniew od muzułmanów i Jordana, opiekuna świętej witryny.

Witryna pozostała nieczynna w sobotę, a część Starego Miasta w Jerozolimie była również pod blokadą.

Ⓒ AFP – AFP – | Stare Miasto w Jerozolimie

Władze izraelskie stwierdziły, że zamknięcie było konieczne do przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa, dodając, że napastnicy pochodzili z miejsca świętego, aby popełnić atak.

Zaczęli ponownie w niedzielę, ale z metalowymi czujkami na miejscu, podczas gdy w okolicy zainstalowano również kamery zabezpieczające.

Urzędnicy Al-Aksa odmówili wjazdu i wezwali wiernych do tego samego.

Palestyńczycy postrzegają nowe środki, gdy Izrael domaga się dalszej kontroli nad tym obszarem.

Tłumy śpiewały “Allahu Akbar” (Bóg jest największy), gdy w niedzielę zbliżyli się do wejścia do Bramy Lwa na Stare Miasto w Jerozolimie.

W niedzielę wieczorem wybuchły potyczki między izraelską policją a wyznawcami za wejściem, a Czerwony Półksiężyc zgłosił 17 osób rannych.

Wraz z napięciem na wysokich wysokościach, dwa meczety w północnym izraelskim mieście arabskim Maghar zostały skierowane na noc, jeden z ogłuszającym granatem, a drugi przez strzały. Nie zgłoszono poważnych szkód.

Jeden z dwóch policjantów zabitych w ataku mieszkał w Maghar. Obydwaj oficerowie pochodzili z mniejszości Druze, Arabów, którzy należą do odgałęzienia szyickiego islamu.

– nakaz Netanyahu –

Premier Izraela Benjamin Netanyahu podjął decyzję o zainstalowaniu wykrywaczy metali i aparatów fotograficznych po spotkaniu z urzędnikami bezpieczeństwa w sobotę.

Ⓒ AFP – AHMAD GHARABLI – | Siły bezpieczeństwa izraelskiego stoją na straży, gdy palestyńscy wyznawcy demonstrują poza bramą Lions, główne wejście do meczetu Al-Aqsa, dzięki nowym środkom bezpieczeństwa izraelskich władz, na Starym Mieście w Jerozolimie w dniu 17 lipca 2017 r.

Rozmawiał również telefonicznie z Jordańskim królem Abdullahem II w sobotę przed wyjazdem do Francji i Węgier.

Abdullah potępił atak, ale wezwał też Netanyahu do ponownego otwarcia związku Al-Aksa i podkreślił potrzebę “uniknięcia eskalacji w miejscu”.

Prezydent Palestyny ​​Mahmud Abbas przekazał podobną wiadomość do Netanjahu, gdy obaj rozmawiali telefonicznie w piątek w wyniku ataku.

Propozycje zmian środków bezpieczeństwa w związku wywołały kontrowersje w przeszłości.

Plan rozbudowany w 2015 r. Między Izraelem a Jordanią, aby zainstalować kamery w tym samym miejscu rozpadł się w związku z niezgodnością, jak będą operowane.

Haram al-Sharif / Temple Mount jest centralnym elementem konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Znajduje się we wschodniej Jerozolimie, zajętej przez Izrael w 1967 r., A następnie załączony w ruchu, który nigdy nie został uznany przez społeczność międzynarodową.

Uważa się, że jest to trzeci holiest w islamie i najbardziej święty dla Żydów.

Żydzi mogą odwiedzić, ale nie modlić się tam, aby uniknąć prowokujących napięć.