Korea Południowa poszukuje rzadkich rozmów z Północą, aby złagodzić napięcia wojskowe

Ⓒ POOL/AFP/File – Lee Jin-man – | Rozmowy między Koreą Północną i Koreą Południową są rzadkie, a zwykle odbywają się w Panmunjom, wiosce rybackiej na silnie ufortyfikowanej granicy, która dzieli dwa kraje, gdzie spotykają się z obu stronami

Korea Południowa w poniedziałek zaproponowała przeprowadzenie rzadkich rozmów wojskowych z północy, mających na celu złagodzenie napięć po tym, jak Phambao testował swój pierwszy międzykontynentalny pocisk balistyczny.

Oferta rozmów, pierwsza od Korei Południowej, wybrana na wybory prezydenta Moon Jae-Ina, pojawiła się, gdy Czerwony Krzyż w Seulu zaproponował osobne spotkanie, aby przedyskutować spotkania dzieci oddzielonych wojną koreańską w latach 1950-53.

Ministerstwo Obrony Południowej zaproponowało spotkanie, które odbędzie się w piątek w wiosce Panmunjom w granicy granicznej, podczas gdy Czerwony Krzyż zaoferował zorganizowanie rozmów 1 sierpnia w tym samym miejscu.

Jeśli posiedzenie rządowe będzie trwało, będzie to pierwsze oficjalne rozmowy między Koreą od grudnia 2015 roku. Konserwatywny poprzednik księżyca, Park Geun-Hye, odmówił udziału w poważnym dialogu z Pyongjangem, chyba że odosobniony reżim wyznaczy zaangażowanie na rzecz denukacji.

“Proponujemy spotkanie … mające na celu powstrzymanie wszelkich wrogich działań, które eskalują napięcie wojskowe wzdłuż granicy lądowej”, powiedział minister w ministerstwie obrony.

Ⓒ AFP/File – Kim Won-Jin – | Mieszkańcy Pondongu oglądają dziennikarza telewizyjnego Ri Chun-Hee mówić o pomyślnym uruchomieniu międzykontynentalnego rakiety balowej “Hwasong-14” na dużym ekranie w pobliżu dworca kolejowego w Pensjonacie w Pyongyang w Pyongyang w dniu 4 lipca 2017 r.

Czerwony Krzyż powiedział, że ma nadzieję na “pozytywną odpowiedź” od swojego odpowiednika na północy, mając nadzieję, że odbędzie się spotkanie rodzinne na początku października. Jeśli zostanie to zrealizowane, będą to pierwsze od dwóch lat.

Miliony rodzin oddzielono konfliktem, który zapieczętował podziały obu krajów. Wielu umarło bez możliwości zobaczenia lub wysłuchania ich rodzin po drugiej stronie granicy z dużą ufortyfikacją, na którą zabroniono wszelkiej cywilnej komunikacji.

Z upływem czasu liczba ocalałych osłabła, a na południu pozostało tylko około 60 000 członków podzielonych rodzin.

“Korea Północna powinna odpowiedzieć na nasze szczere propozycje, jeśli naprawdę poszukuje pokoju na Półwyspie Koreańskim”, powiedział dziennikarzom, Cho Myoung-Gyon, szefowi unifikacji Seulu w sprawach Korei Północnej.

Cho podkreślił, że Seul “nie szukałby upadku północy czy zjednoczenia poprzez pochłanianie północy” i wezwał Phenian do przywrócenia międzykomorystycznych kanałów komunikacji, w tym zamykanej linii wojskowej.

– eskalowanie napięć –

Księżyc, który przejął władzę w maju, popierał dialog z północną armią nuklearną, aby doprowadzić ją do stołu negocjacyjnego i obiecał, że odgrywają bardziej aktywną rolę w globalnych wysiłkach na rzecz oswojenia nieprzewidywalnego sąsiada z South.

Ale Pyongyang wystawił serię wyrzutni rakietowych naruszając rezolucje ONZ, ostatnio 4 lipca, kiedy to testował swój pierwszy ICBM, ruch, który wywołał globalny alarm i presję prezydenta Donalda Trumpa, aby nałożyć cięższe sankcje ONZ na ten kraj .

Waszyngton wezwał także Chin, jedynego sojusznika Północy, aby wywierać większy nacisk na pongongang, aby wzmocnić swoje ambicje nuklearne, które szybko podskoczyły pod przywódcą północy Kim Jong-Un.

Ostatni test ICBM, który Kim opisał jako “prezent” Amerykanom, został uznany za kamień milowy w dążeniu do budowy rakiety zdolnej do noszenia głowicy nuklearnej, która może trafić na kontynent amerykański.

Proponowane spotkania, jeśli zostaną zrealizowane, będą “rzadką okazją do złagodzenia napięć, które trwały od 10 lat”, powiedział Cheong Seong-Chang, analityk z think-tanku w Sejong Institute.

“Pomógłoby to przynajmniej wypuścić trochę pary z obecnego kryzysu, chociaż Północy nadal twierdzą, że nie zrezygnuje z programów uzbrojenia” – powiedział.

Porządek obrad może obejmować ruchy do zawieszenia kampanii propagandowych prowadzonych po obu stronach granicy przez lata, dodał Cheong.

Wojsko Południu wdrożyło dziesiątki gigantycznych głośników wzdłuż napiętej granicy, aby rozbić mieszankę światowych wiadomości, piosenek K-pop i innej propagandy skierowanej do młodych żołnierzy Korei Północnej.

Od czasu do czasu uruchomiła też olbrzymie balony zawierające ulotki antypongongowskie za granicą, pomimo ostrzeżeń o odwetu wojskowego przez północ.

Północna odpowiedziała własnymi propagandowymi audycjami i wysłała ulotki antysunowe przez olbrzymie balony przez granicę.