Kanada wyzwala tysiące nowych domów

Ⓒ AFP/File – JOSH EDELSON – | Zespoły przeciwpożarowe wyposażone w samoloty i helikoptery w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii osiągały stały postęp w stosunku do 11 aktywnych piorunów, zasilanych piorunującymi temperaturami i dużymi wiatrami

Tysiące ludzi uciekło z domów w zachodniej Kanadzie w weekendy, gdy silne wiatry rozprzestrzeniły się pożarów lasów, które przez ponad tydzień zemściły prowincję Kolumbii Brytyjskiej.

Postępy piekielne skłoniły władze do podjęcia nowych środków nadzwyczajnych, nakazując ewakuację 24 000 osób w tym regionie, w tym miasto Williams Lake, które zamieszkiwało około 11 000 osób, poinformowało publiczne radio CBC.

Około 60 procent osób dotkniętych rezygnacją opuściło swoje domy.

Ministra transportu w prowincji, Todd Stone, powiedział w niedzielnej konferencji prasowej, że od 7 do 7 lipca zmuszano do tego, że od 36 000 do 37 000 osób zmuszano ich do domów, ponieważ dzikie pożary spowodowane gorącą, suchą pogodą spowodowały, że 7 lipca zostanie ogłoszony stan wyjątkowy.

Władze lokalne twierdziły, że na niedzielę działa aktywność dzikiego pożaru, w tym około 15, co stanowi zagrożenie dla obszarów mieszkalnych. Około 3000 strażaków, w tym 415 wysłanych z okolicznych prowincji, walczyło z płomieniami.

Ⓒ AFP – Laurence CHU – | Kanada pożarów lasów

W sobotę w regionie wybuchł śmigłowiec straży pożarnej, a jego pilot – który był sam na pokładzie – był leczony w szpitalu.

Dalej na południe załogi pożarowe wyposażone w statki powietrzne w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii osiągały stały postęp w stosunku do 11 aktywnych piorunów napędzanych piorunującymi temperaturami i dużymi wiatrami.

“Wielkie nowiny! Wszystkie ostrzeżenia o ewakuacji dla #AlamoFire zostały zniesione. Jest jeszcze sprzęt strażacki wciąż pracujący w terenie – uważaj na ostrożność”, oficjalny raport Cal Fire podsumował.

Zdaniem agencji, pożar Whittier, który rozpoczął się 8 lipca i rozciągnął się na 18.015 akrów i spłonął prawie 2000 struktur, miał 36 proc.