Brytyjczycy i UE “pracują” nad nowymi rozmowami Brexit

Ⓒ AFP/File – OLI SCARFF – | Rozmowy w Brukseli zostaną przeanalizowane przez wszystkie strony w Londynie, gdzie rząd mniejszości w Theresa May pozostaje krucha, miesiąc po krótkich wyborach, w których partia konserwatywna straciła większość

Brytyjczycy i Unia Europejska powiedzieli, że dojdą do “sedna sprawy”, kiedy w poniedziałek w Brukseli w Brukseli w Brukseli w Brukseli rozpoczęły nową rundę negocjacji w sprawie Brexit.

Minister ds. Brexitu, David Davis, spotkał się z Michel Barnier, głównym negocjatorem UE, starając się wyprzedzić umowę przed wyprowadzeniem Wielkiej Brytanii z Bloku, zaplanowanym na marzec 2019 roku.

W ciągu czterech dni rozmów obie strony mają nadzieję na postępy w kluczowych kwestiach dotyczących wycofywania się Wielkiej Brytanii, w tym praw obywatelskich i wyjazdu, tak aby rozmowy mogły się odbyć w przyszłym roku, aby omówić przyszłą umowę handlową.

“Teraz nadszedł czas, aby pojechać do pracy i sprawić, aby to udane negocjacje”, powiedział Davis dziennikarzom, gdy Barnier powitał go do siedziby Komisji Europejskiej.

“Dla nas jest to niezwykle ważne, że teraz postępujemy dobrze, negocjujemy z tym kwestie i identyfikujemy różnice, dzięki czemu możemy sobie z nimi poradzić i zidentyfikować podobieństwa, abyśmy mogli je wzmocnić”.

Barnier, który wielokrotnie wezwał słabnącego premiera Wielkiej Brytanii Theresę May do szybkiego rozstrzygnięcia swojej strategii rozwód, powiedziała, że ​​muszą “zbadać i porównać nasze stanowiska w celu osiągnięcia dobrego postępu”.

“Teraz będziemy badać sedno sprawy”, powiedział Barnier reporterom, zmniejszając pytania do końca tej rundy rozmów w czwartek.

– Nie “gwizd”, po prostu “wybijając”

Rozmowy to pierwsza pełna runda negocjacji, która oficjalnie rozpoczęła się w zeszłym miesiącu, z jednodniową sesją w celu uzgodnienia harmonogramu.

Unia Europejska wykazała w ostatnich tygodniach coraz większe zaufanie, oskarżając Anglię o dementowanie tego, czy chce po roku referendum wstrząsowego, który doprowadzi do podjęcia władzy, bardziej niż “rok”, czy raczej “miękki” Brexit.

Ⓒ AFP/File – Ben STANSALL, Emmanuel DUNAND – | Barnier (po lewej) i Davis zgodzili się na potencjalny harmonogram rozmów podczas pierwszego spotkania w zeszłym miesiącu, ale planują wejść w “prawdziwą substancję” w tym tygodniu

Bruksela nalega, aby rozpocząć dyskusje nad przyszłymi stosunkami dopiero wtedy, gdy nastąpi “wystarczający postęp” w rozwodzie – szacunkowy rachunek wyjazdowy o wartości 100 mld euro (112 mld dol.), Prawa trzech milionów obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii oraz Granicy w Irlandii Północnej.

W tegorocznych rozmowach omówiono również bardziej szczegółowe kwestie, takie jak przyszłość Wielkiej Brytanii w Euratomu, agencja ds. Bezpieczeństwa jądrowego UE oraz rola Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, najwyższego sądu UE.

Przywódcy UE mają zadecydować na szczycie w październiku, czy jest wystarczająco dużo podstaw, aby przejść do rozmów handlowych.

Wspólna ziemia bardzo brakowało w zeszłym tygodniu po tym, jak brytyjski minister spraw zagranicznych i prowadzący Brexiteer Boris Johnson zaznaczył, że UE może “gwizdać” nad jego ogromnym popytem na rachunki Brexit, wysuwając od Barnierowi kary.

“Nie słyszę ani gwizdku, tylko zegarek” – powiedział były komisarz UE i francuski minister spraw zagranicznych.

Johnson, który w poniedziałek osobiście spotkał się ze swoimi 27 kolegami z UE, powiedział, że ma nadzieję, że blok przyjmie “bardzo sprawiedliwą i poważną ofertę”, którą Wielka Brytania uczyniła z praw obywateli UE.

“Mam nadzieję, że ludzie będą patrzeć na tę ofertę w duchu, na którą zasługuje”, powiedział dziennikarzom.

Brytyjski minister finansów, Philip Hammond, powiedział w niedzielę, że Wielka Brytania ponosi odpowiedzialność za te pieniądze, ale odrzuca 100 miliardów euro “śmieszne”.

Ⓒ AFP/File – Daniel LEAL-OLIVAS – | Barnier spotkał się w zeszłym tygodniu z brytyjskimi politykami, w tym opozycyjnego lidera siły roboczej Jeremy’ego Corbyna, który w czerwcowych ankietach zaskoczył

W zeszłym tygodniu Barnier przeprowadził szereg spotkań w Brukseli z brytyjskim liderem siły roboczej Jeremiasem Corbynem i innymi brytyjskimi brytyjskimi rywalami przeciwko May.

Wszyscy są głęboko zaniepokojeni podejściem Maya, które postrzega, że ​​Wielka Brytania opuszcza UE bez pełnego dostępu do jednolitego rynku bloku na 500 milionów ludzi, aby ograniczyć swobodną imigrację z Bloku.

– “Chwyć moc” –

Rząd mniejszości Maju pozostaje niestabilny w miesiąc po wyborach do 8 czerwca, w których partia konserwatywna straciła większość, zmuszając ją do poszukiwania sojuszu z niewielką, ultra-konserwatywną Partią Demokratyczną Unijnej Irlandii Północnej.

Napięcia wstrząsnęły brytyjskim rządem, który w czwartek przedstawił projekt ustawy, która oficjalnie zakończyła członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Ⓒ POOL/AFP/File – Matt Dunham – | Rząd mniejszości Maju pozostaje niestabilny miesiąc po wszczęciu wyborów w dniu 8 czerwca, w którym Partia Konserwatywna straciła większość

Może stawić czoła bitwie o rachunek, co przeciwnicy twierdzą, że zawierała niebezpieczny “potężny chwyć” Londyn, kosztem Szkocji i Walii.

Hammond, potencjalny rywal do maja, przyznał, że ministrowie podzielili się na wiele elementów Brexit, po gazetach weekendowych napełniono sprawozdaniami o walce wręcz.

“Myślę, że na wielu frontach byłoby to pomocne, gdyby moi koledzy – wszyscy z nas – koncentrowali się na pracy w ręku. Ten rząd stoi przed tajnym zegarem nad negocjacjami z Brexit”, powiedział Hammond.