Wenezuelczycy oddali głosy w głosowaniu przeciwnym

Ⓒ AFP – JUAN BARRETO – | W przeddzień sympatii opozycji kobieta marsza w proteście w Caracas

Wenezuelczycy idą w niedzielę do głosowania w głosowaniu organizowanym przez opozycję mającą na celu ocenę poparcia społecznego dla planu Maduro, aby przepisać konstytucję, w kontekście pogłębiającej się przemocy politycznej.

Władze odmawiające zielonych wyborów głosujących jako akt nieposłuszeństwa obywatelskiego i zwolenników prezydenta Nicolasa Maduro bojkotują go, wyborcy zdawali się odrzucać kontrowersyjny reżim prezydenta.

Symboliczny “plebiscyt” pochodzi dwa tygodnie przed wyborem Maduro, który wybiera organ obywatelski, który dokonał rewizji konstytucji. Opozycja kazała zwolnić zwolenników.

Inicjatywy cross-purpose wzbudzają obawy międzynarodowe – wyrażone przez Kościół katolicki i szef ONZ Antonio Guterres – że szanse na przybliżenie obu stron dialogu stały się bardziej odległe.

To z kolei budzi obawy o kolejne protesty i prowadzenie ulicznych bitew z policją, które trwały przez ostatnie trzy i pół miesiąca. Od początku kwietnia w niepokoju zmarło blisko 100 osób.

Chociaż Maduro jest głęboko niepopularny – 80 procent Wenezueli krytykuje jego zasadę – twierdzi firma Datanalisis – cieszy się poparciem niektórych, głównie ubogich, części ludności, a co najważniejsze – od wojska.

Wielu wenezueli jednak mniej koncentruje się na politycznej roli, niż każdego dnia, z powodu kryzysu gospodarczego w kraju, co oznacza niedobory żywności i medycyny.

– Wszystkie “gotowe” do głosowania –

Ⓒ AFP – JUAN BARRETO – | Ludzie uczestniczą w protestach w Caracas w przeddzień symbolicznego plebiscytu zwanego przez opozycję rządu

Opozycja, która oskarża Maduro o próbę zebrania mocarstw dyktatorskich z konstytutywnym przepisem i innymi krokami, powiedziała, że ​​wszystko zostało przygotowane na niedzielny głos.

“Wszystko jest gotowe”, powiedziała jedna z opozycyjnych postaci, Maria Corina Machado, powiedziała AFP.

Przewidywała, że ​​głosowanie “nie tylko odrzuci Zgromadzenie Ustawodawcze” – organ, który Maduro chce, aby wybrali się do powstania nowej konstytucji – “ale da mandat na zmianę reżimu, koniec dyktatury I początek przejścia z rządem jedności narodowej “.

Maduro, nadając ogólnokrajowy program radiowy i telewizyjny, przedstawił głos tylko jako “wewnętrzne konsultacje ze strony partii opozycyjnych”, bez praworządności wyborczej.

“Wzywam wszystkich Wenezuelczyków do uczestnictwa pokojowo w wydarzeniach politycznych jutro, z szacunkiem dla innych pomysłów, bez żadnych incydentów” – powiedział.

Kierował swymi zwolennikami raczej do rywalizujących ze sobą wyborów, które w przeciwieństwie do opozycji zostały zaakceptowane przez władze wyborcze: symulacja wyborów na sucho przeprowadzona 30 lipca.

Powtarzał również, twierdzi, że opozycja była związana z obcymi mocarstwami – domniemanymi “imperialistycznymi” Stanami Zjednoczonymi – w celu obalenia rządu.

Międzynarodowe media podsłuchały głosowanie opozycyjne w sposób uzasadniający interwencje zagraniczne.

– obserwatorzy zagraniczni –

Ⓒ AFP – FEDERICO PARRA – | Wiceminister opozycji wenezuelskiej Henrique Capriles Radonski przemawia podczas cotygodniowych transmisji internetowych

Według Datanalisis, 70 procent Wenezueli odrzuca plan Maduro na Zgromadzenie Ustawodawcze.

Lider opozycji Henrique Capriles powiedział, że spodziewa się 62 proc. Frekwencji w niedzielę, czyli około 11 milionów ludzi z 30 milionów mieszkańców kraju.

Pięciu byłych prezydentów Ameryki Łacińskiej – z Boliwii, Kolumbii, Meksyku i dwóch z Kostaryki – znajdowało się w Wenezueli na zaproszenie opozycji do występowania jako obserwatorzy głosowania, wraz z ekspertami wyborczymi z różnych krajów.

Były szef Meksyku, Vicente Fox, przybył do Caracas, że głosowanie może stać się “początkiem końca” rządu Maduro.

Szef Organizacji Państw Amerykańskich, Luis Almagro, wezwał Wenezuelczyków do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu “w celu uniknięcia ostatecznego załamania” instytucji tego kraju.

W piątek Sekretarz Generalny ONZ Guterres powiedział, że rozmowy “pilnie” potrzebne są między opozycją a rządem, aby zapobiec przemocy i znaleźć “konstytucyjną drogę” do pokoju.

Niedzielne głosowanie odbywa się w 2000 okręgach wyborczych w całym kraju, aw 80 krajach dla Wenezueli za granicą.