Wenezuelczycy diaspory mają głosować przeciwko Maduro

Ⓒ AFP – LLUIS GENE – | Wenezuelczycy okazali się głosować w Barcelonie iw miastach w całej Hiszpanii

W Miami, Madrycie i całej Ameryce Łacińskiej Wenezuelczycy żyjący za granicą entuzjastycznie oddali głosy w głosowaniu zorganizowaną niedzielę przez opozycję, która starała się podważać niepopularny prezydent Nicolas Maduro.

“Czuję się jak wyzwoliciel!” Wykrzyknięta Monica Rodriguez w Miami, miasto z największą emigrantką wenezuelską populacją i jednym z 500 na całym świecie, aby gościć ankietę.

44-latek, popychając swoje dziecko do wagonu, był jednym z tysięcy ustawionych do oddania głosu.

“To nie jest wybór, to oświadczenie” przeciwko Maduro i jego polityce, powiedziała Rosa Tejeiro de Reyna, która w wieku powyżej 60 lat.

Głosowanie miało na celu ocenę akceptacji wyborów przez Maduro w celu nadpisania konstytucji jego kraju.

Ale z wenezuelskimi urzędnikami odrzucającymi głos jako “nielegalny” i nieistotny z punktu widzenia wyborów, niezadowolenie było wysokie wśród tych, którzy byli sfrustrowani kryzysem rozbitych na Wenezueli.

Ⓒ AFP – RHONA WISE – | Wenezuelski lider opozycji w Miami szacuje, że na południu Florydy było ponad 100 000 wyborców

Jose Hernandez, przedstawiciel wenezuelskiej opozycji w Miami, powiedział: “Wenezuelczycy są czymś znacznie większym niż to, co reprezentuje rząd, a gdy będziemy się demokratycznie łączyć, możemy zrobić znacznie więcej niż wszyscy sądzić”.

Oceniał, że na południu Florydy było ponad 100 000 wyborców.

Według danych z 2015 r. Spisu ludności, 273 000 wenezueli mieszka w Stanach Zjednoczonych – połowę na Florydzie, zwłaszcza w okolicach Miami.

W Los Angeles, aktor wenezueli, Edgar Ramirez, powiedział, że głosowanie było szansą stać na rzecz “wszystkich tych, którzy zmarli z powodu zaniedbania, braku bezpieczeństwa, braku przywództwa i przejrzystości w Wenezueli”.

– pod słońcem Hiszpanii –

Ⓒ AFP – JOAQUIN SARMIENTO – | W Kolumbii szacowano, że w niedzielę głosowało 50 000 Wenezueli

Stacje wyborcze zostały utworzone w całej Ameryce Łacińskiej, z Brazylii do Argentyny, Panamy, Chile, Meksyku i Kolumbii, która doświadczyła masowego napływu wenezuelskich zza granicy, a w niedziele głosowało nie mniej niż 50 000 osób.

W Hiszpanii setki Wenezuelczyków czekały w upalnym blasku w Madrycie, aby oddać głosy.

“Chcę, aby cały świat zobaczył, że jest milion wenezuelskich, którzy nie zgadzają się z reżimem Maduro i chcą żyć w demokracji i pokoju”, powiedziała 60-letnia Maria del Perez, trzymając się flagi wenezuelskiej.

Ludzie trzymali swoje paszporty lub gazety, aby osłonić się przed słońcem, gdy czekali wrzucić swoje karty do jednego z 40 kartonów, ozdobionych nalepkami, które brzmi “Ludzie decydują się!”

Wolontariusze, wielu noszących żółte kamizelki, stoliki załogowe i osoby prowadzące do zewnętrznych stacji głosowania.

Głosowanie odbywało się również w Barcelonie i kilku innych hiszpańskich miastach.

Ⓒ AFP – GERARD JULIEN – | Setki Wenezuelczyków czekały w upalnym blasku w Madrycie, aby oddać głosowanie

Liczba wenezueli mieszkających w Hiszpanii wzrosła o jedną czwartą w 2016 roku w porównaniu z rokiem poprzednim do prawie 69 000 według danych rządowych.

Wenezueli stanowią największą liczbę wniosków o azyl w Hiszpanii, przed Syryjczykami, mówi Hiszpańska Komisja Pomocy dla Uchodźców.

Carlos Alfano, 25 lat, który przeprowadził się do Hiszpanii w ubiegłym miesiącu, powiedział, że szalone przestępstwo i brak lekarstw były największym problemem dla Wenezueli pod Maduro.

“To milczący ludobójstwo”, powiedział.