Świeże rozmowy Brexit zaczynają się od “ticking zegara”

Ⓒ AFP/File – OLI SCARFF – | Rozmowy w Brukseli zostaną przeanalizowane przez wszystkie strony w Londynie, gdzie rząd mniejszości w Theresa May pozostaje krucha, miesiąc po krótkich wyborach, w których Partia Konserwatywna straciła większość

Wielka Brytania i Unia Europejska rozpoczynają nową rundę negocjacji w sprawie Brexit z Brukselą w poniedziałek, w której naciskała brytyjska premier Theresa May, aby szybko wyznaczyć jej strategię rozwodową.

Minister ds. Brexitu, David Davis, udaje się do Brukseli, aby spotkać się z Michel Barnier, głównym negocjatorem UE, na drugą rundę ogromnie skomplikowanych targów poświęconych wycofywaniu Wielkiej Brytanii z bloku, zaplanowanym na marzec 2019 r.

Przed czterema dniami rozmów w tym tygodniu Francuz Barnier ostrzegł, że “ciężka praca zaczyna się” po uroczystości pierwszej rundy rozmów w czerwcu i że “zegar bije”, aby osiągnąć porozumienie.

Unia Europejska wykazała w ostatnich tygodniach coraz większe zaufanie, oskarżając Anglię o dementowanie tego, czy chce więcej niż rok po szokowym referendum, które zmusiło Maja do objęcia władzy.

Davis wyraził nacisk na delikatną kwestię praw obywateli i że “prawdziwy postęp” miał podstawowe znaczenie.

“Zrobiliśmy dobry początek w zeszłym miesiącu, a w tym tygodniu wejdziemy w rzeczywistą treść”, powiedział Davis w oświadczeniu przed rozmowami.

W zeszłym miesiącu Barnier i Davis zgodzili się na potencjalny harmonogram negocjacji w sprawie przyszłych stosunków handlowych, które Wielka Brytania chciałaby jak najszybciej rozpocząć.

Ⓒ AFP/File – Ben STANSALL, Emmanuel DUNAND – | Barnier (po lewej) i Davis zgodzili się na potencjalny harmonogram rozmów podczas pierwszego spotkania w zeszłym miesiącu, ale planują wejść w “prawdziwą substancję” w tym tygodniu

Ale Bruksela nalega, że ​​rozpocznie się dyskusja nad przyszłością, gdy tylko “wystarczający postęp” w najważniejszych kwestiach związanych z odstąpieniem od Wielkiej Brytanii – szacunkowym rachunkiem wyjazdowym o wysokości 100 mld euro (112 mld dol.), Prawami obywatelskimi i granicą w Irlandii Północnej .

“Na każdym z tych tematów wczesnej fazy naszym celem jest zapewnienie, że wszyscy pracujemy na tej samej podstawie ze wspólnymi celami”, powiedział Barnier dziennikarzom w środę.

– nie “gwizdanie”, ale “wybijanie” –

Cztery dni rozmów mają również dotyczyć bardziej szczegółowych problemów, takich jak przyszłość Wielkiej Brytanii w Euratomu, agencja bezpieczeństwa jądrowego UE oraz rola Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, najwyższego sądu UE.

Wspólna ziemia bardzo brakowała w zeszłym tygodniu po tym, jak brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson zaznaczył, że UE może “gwizdać” nad swoim ogromnym popytem na rachunek Brexit, wysuwając od Barnierowi kary.

“Nie słyszę ani gwizdku, tylko zegarek” – powiedział były komisarz UE i francuski minister spraw zagranicznych.

Brytyjski minister finansów, Philip Hammond, powiedział w niedzielę, że Wielka Brytania bierze odpowiedzialność za te pieniądze, ale odrzuca 100 miliardów euro “śmieszne”.

Ⓒ AFP/File – Daniel LEAL-OLIVAS – | Barnier spotkał się w zeszłym tygodniu z brytyjskimi politykami, w tym opozycyjnego lidera siły roboczej Jeremy’ego Corbyna, który w czerwcowych ankietach zaskoczył

Barnier w zeszłym tygodniu odbył szereg spotkań w Brukseli z brytyjskim opozycją lidera siły roboczej Jeremy Corbyn i inne brytyjskie dane liczbowe sprzeczne z majem.

“Moje drzwi są otwarte, słuchaj wszystkich poglądów Brexit”, Barnier podsumował po rozmowach z Corbynem, Nicola Sturgeon z Szkocji i Carwyn Jones z Wenezueli.

Zastępca Barniera spotkał się z szefem Gibraltaru, Fabianem Picardo, z Brexitem, który ponownie zajął rząd Zjednoczonego Królestwa i Hiszpanii nad rządami nad skalistym wybrzeżem śródziemnomorskim.

Wszyscy są głęboko zaniepokojeni podejściem majowego, które ujrzało, że Wielka Brytania opuszcza UE bez pełnego dostępu do jednolitego rynku bloku na 500 milionów ludzi, aby ograniczyć swobodną imigrację z Bloku.

– “Chwyć moc” –

Rząd mniejszości Maju pozostaje niestabilny w miesiąc po wyborach do 8 czerwca, w których partia konserwatystyczna straciła większość, zmuszając ją do poszukiwania sojuszu z niewielką, ultra konserwatywną Partią Demokratyczną Unijnej Irlandii Północnej.

Napięcia wstrząsnęły brytyjskim rządem, który w czwartek przedstawił projekt ustawy, która oficjalnie zakończyła członkostwo Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Ⓒ POOL/AFP/File – Matt Dunham – | Rząd mniejszości Maju pozostaje niestabilny miesiąc po wszczęciu wyborów w dniu 8 czerwca, w którym partia konserwatystyczna straciła większość

Może stawić czoła walce o rachunek, który przeciwnicy twierdzą, że zawierała niebezpieczne “potknięcie” Londynu kosztem Szkocji i Walii.

Hammond, potencjalny rywal do maja, uznał, że ministrowie podzielili się na wiele elementów Brexit, po prasie weekendowej napełniono raportami o walce.

“Myślę, że na wielu frontach byłoby pomocne, gdyby moi koledzy – wszyscy z nas – koncentrowali się na pracy w ręku. Ten rząd stoi przed tajnym zegarem nad negocjacjami z Brexit”, powiedział Hammond.