Mollema wygra turniej 15 etapu, Froome pozostaje żółty

Ⓒ AFP – Lionel BONAVENTURE – | Holandia Bauke Mollema świętuje, kiedy przekroczy linię mety, aby wygrać piętnastą fazę Tour de France 16 lipca 2017 roku

Bauke Mollema wygrał 15. etap Tour de France w niedzielę w pojedynczym przełomie dla Le Puy en Velay, gdy Chris Froome zachował żółtą koszulkę lidera.

Diego Ulissi był drugi pod koniec etapu górzystego 189,5 km z Laissac-Severac l’Eglise w Massif Central przed Tony Gallopin w trzecim.

Jednak mistrz panujący Froome musiał przetrwać niepokojącą chwilę, kiedy w ciągu ostatnich 50 lat pokonał mechaniczny problem, który ujrzał go za jego głównymi rywalami, gdy musiał zabrać ze sobą kolarza Michała Kwiatkowskiego.

W pogoni za Michaela Nieve, Vasila Kiryienką i Sergio Henao pomogły Froome’owi wrócić do grupy, mistrz trzykrotny zwycięzca skontaktował się 3 km przed szczytem pierwszej kategorii col de Peyra Taillade, która wylądowała w odległości ponad 30 km.

32-letni Brytyjczyk przekroczył linię, podobnie jak większość swoich głównych rywali, aby utrzymać swój 18-sekundowy przewrót nad włoskim Fabio Aru, a Romain Bardet z Francji trzeciej na 23 sekundy.

Wielkim przegranym dnia był Nairo Quintana z Kolumbii, który wylądował na wzgórzu Peyra Taillade i stracił kilka minut po finiszu, wycofując się z 10 najlepszych miejsc.

Tymczasem Dan Martin w Irlandii był typowo ścierny i wystrzelił atak w ciągu ostatnich 12 km, aby zdobyć kilka sekund na innych rywali.

30-letni nawet wywalczył miejsce w klasyfikacji, pokonując kolegę z Froome’a ​​na Sky, Mikel Landa na piąty, a teraz 1 min 12 s za Froome’em – Martin stracił na 1:15 przed tygodniem, kiedy wyrwał się z Richie Porte, Niebezpieczne zejście i nawet od zawsze cierpi na ból pleców.

Z przodu Mollema była częścią 28-osobowego breakaway, który rozdzielił się na Peyra Taillade.

Grupa dziewięciu mężów powstała na zejściu, gdy podążyła samotnym atakiem, zwiększając jego prowadzenie do 50 sekund w jednym punkcie, gdy pościg okazał się zdezorganizowany.

W końcu czterej mężczyźni pojawili się jako prześladowcy Mollema, ale nie mogli pokonać dystansu z włoskim Ulissi, który osadził się za drugim 19 sekundy za zwycięzcą, a trzeci z Gallopinem i jego francuski rodak Warren Barguil, zwycięzca piątkowego etapu 13 w Bastylii, czwarty na 23 sekundy.