Gwiazdy, niskie koszty – Quebec świętuje model festiwalu

Ⓒ AFP – Alice Chiche – | Tłum na koncercie Metalliki słucha podczas festiwalu Quebec City Summer Festival, 11-dniowego wydarzenia, które w tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia

Najważniejsze imiona w muzyce odgrywają niektóre z największych pokazów w karierze zawodowej, a bilety sprzedawane są za pasmo cen, które najczęściej dowodzą …

To niepowtarzalny model letniego festiwalu w Quebec City, który w tym roku ukończył 50 lat, w skład którego wchodzili m.in. aktorzy z metalu, Metallica, pionierzy rockowi The Who oraz Kendrick Lamar, jeden z najwybitniejszych artystów hip-hopu.

Złota rocznica przychodzi, gdy przemysł muzyczny żywi się światem zachodnim, a tysiące lat temu kibice idą na festiwale, które wciąż rosną w wielkości i liczbie – pomimo wysokiej klasy flop w drodze.

Festiwal Quebec City zawdzięcza swój charakter specjalną kulturą miasta, kolebką francuskojęzycznej Kanady, gdzie finansowanie ze środków publicznych stanowi około 13 procent budżetu na wydarzenie.

Bilety na całodniowe 11-dniowe wydarzenie, znane francuskim jako Festiwal w Quebec, zaczynają się od 95 USD (75 USD), mniej niż niektóre naglówki zajmują się własnymi koncertami, a znacznie poniżej wejścia do najważniejszych światowych festiwali, takich jak: Coachella w Kalifornii, gdzie trzydniowe bilety w przyszłym roku zaczynają się od 429 USD.

Korzyścią festiwalu w Quebec jest wielkość. Około 90 000 osób może spakować się przed sceną główną – największym miastem w Ameryce Północnej – na Równinie Abrahama, gdzie oddziały brytyjskie zdecydowanie pokonały Francję w walce z 1759 r.

W przeciwieństwie do większości festiwali, które rygorystycznie sprawdzają, czy kibice trzymają się opasek na rękę, aby udowodnić, że zapłacili, festiwal w Quebec zachęca do kupowania biletów. To wyprzedało 135 000 egzemplarzy do 50. rocznicy wydania.

“Nawet jeśli wydaliśmy wszystkie bilety za darmo, Quebec City jest miastem liczącym 750 000 osób, więc musisz znaleźć 100 000 ludzi, którzy chcą widzieć artystę”, powiedział Louis Bellavance, dyrektor programowy Festiwalu.

“Więc nie jesteśmy w stanie ryzykować zamieszek”, powiedział.

“To całkiem niepowtarzalne, co byłoby niemożliwe na rynku takim jak Montreal, Paryż, Nowy Jork czy LA, gdzie tak wiele się dzieje na raz”.

– największy pokaz artystów –

Gargantowska scena to punkt sprzedaży artystów. Piosenkarka pop, P! Nk zadeklarowała podczas swojego setu, że to największy tłum jej największej kariery zawodowej, a wyczyn, który festiwal wierzy, jest prawdą dla wielu aktów.

Metallica zajęła się na otwartym polu intensywnymi efektami, a belki świetlne powielały ataki helikoptera na antywojenną piosenkę “One” i czerwone lasery unoszące się w niebo.

Ⓒ AFP – Alice Chiche – | James Hetfield z Metalliki występuje podczas Festiwalu Latynoamerykańskiego w Quebecu, gdzie największe tytuły w muzyce grają dużą liczbę fanów, którzy mogą wziąć udział w konkursie na zwykłe ceny

Metallica – w ramach trasy koncertowej “Hardwired … to Self-Destruct” – pierwszy album grupy od prawie dziesięciu lat – cieszy się ogromną pasją fanów miłośników metalu w Quebecu, a może jedna piąta publiczność uprawiająca zespół Koszulki.

Ale pytając, dlaczego niektórzy publiczność jeszcze nie widzieli tej grupy, frontman James Hetfield zażartował: “Może byłeś po prostu znudzony, teraz jesteśmy już starzy”.

Nawet jeśli członkowie zespołu są w wieku 50 lat, grali przez dwie i pół godziny i zamknęli film z nowymi materiałami z koncertu, w tym fanem flagą Quebecu z albumem Metallica “Kill ‘Em All “Wyrysowano na niej.

– “Backstreet Boys nie zagrają w Coachella”

Wraz z dużymi promotorami, takimi jak Live Nation i AEG szybko rośnie, liczba niezależnych festiwali maleje. Quebec pozostaje jednym z nielicznych festiwali non-profit w Ameryce Północnej, wraz z Summerfest w Milwaukee i mniejszym festiwalem Maha Music w Omaha.

Festiwal w Quebec szacuje, że nieco ponad połowa widowni pochodzi z miasta, co daje znaczący wzrost gospodarczy.

Ⓒ AFP – Alice Chiche – | Daniel Mongrain of Voivod występuje podczas koncertu w Quebec City Summer Festival

Ale wiedząc, że mieszkańcy mają kilka dużych koncertów przez resztę roku, festiwal ma na celu zakres gustu.

Tegoroczne atrakcje to Backstreet Boys, teraz wyhodowane nastolatki z lat dziewięćdziesiątych, aktorka Lady Antebellum i duża francuska kanadyjska artystka, w tym Isabelle Boulay.

“Backstreet Boys nie zagrają w Coachella, ale zagrają tu i to świetnie”, powiedziała Bellavance.

“Nie jesteśmy niszowymi festiwalami o bardzo wąskiej widowni, nie hipsters, to nie millennials, to wszystko”.