Grecja zmierza do testu rynku obligacji “w ciągu kilku dni”

Ⓒ AFP/File – LOUISA GOULIAMAKI – | Grecja widziała wiele demonstracji nad surowością wymaganą przez międzynarodowych wierzycieli w ramach jej ogromnego programu ratunkowego

W mediach lokalnych media powiedział, że popierany przez trzeci program ratunkowy i pozytywne doniesienia z Unii Europejskiej, Grecja planuje nieuchronny test rynku obligacji.

Grecja ostrzega “obecną pozytywną tendencję” na rynku, gdzie poziom płynności jest wysoki i jest smak podejmowania ryzyka, ostrzega konserwatywna gazeta Kathimerini.

Avgi, gazeta partii rządzącej Syriza, powiedziała, że ​​w Atenach “prawdopodobnie” testuje się wody już w poniedziałek, “chociaż nic nie można uznać za oczywiste”.

Czy Ateny wezmą zanurzenie, jak tylko będzie to niejasne, ale grecki rząd wydaje się chętny.

“Naszym priorytetem jest wznowienie testów na rynkach, abyśmy mogli przygotować grunt na sierpień 2018 r.”, Powiedział rzecznik rządu Dimitris Tzanakopoulos w niedzielę, nawiązując do powstania Grecji z długiego programu ratunkowego.

“Niemniej jednak, czas to jest coś, o czym myślimy” – powiedział w wywiadzie dla dziennika Documento.

“Chcemy, aby nasze pierwsze wrócenie na rynki obligacji odbywało się w najlepszym możliwym terminie. Mogę cię zapewnić, że nie nastąpi to z zamiarem zaimponowania. Będzie to część naszej globalnej strategii odzyskania ostatecznego dostępu do rynków. ”

Grecja nie ma natychmiastowego nacisku na rynki obligacji na gotówkę.

Ⓒ AFP/File – Jochen GEBAUER – | Harmonogram spłat Grecji w 2017 r

Europejski Mechanizm Stabilności (ESM) będzie nadal karmienia kraju zaciągniętego zadłużeniem pożyczkami o niskim oprocentowaniu do końca programu ratunkowego w lipcu 2018 r.

Wsparcie to daje Atenom szansę na niską szansę przetestowania jej pozycji na rynkach kapitałowych po burzliwym okresie “Grexit” przestraszy się i bolesnych reform.

Gospodarka Grecji niemal upadła w 2010 roku pod szarą długą.

Trzeba było wielokrotnie wesprzeć partnerów strefy euro, aby zapobiec obaleniu jednolitego bloku walutowego. Trzeci ratunek, o wartości 86 mld euro (97 mld USD), został uzgodniony w 2015 r. I znalazł się w ścisłej sprecyzowaniu warunków.

W zeszłym tygodniu ministrowie finansów strefy euro zatwierdzili ostatnią transzę w wysokości 8,5 mld euro (9,75 mld USD), a następnie w Atenach, aby sprostać poważnym spłatom w stosunku do całkowitego długu na kwotę 314 mld euro i uniknąć niewykonania zobowiązań.

Według danych liczbowych Komisji Europejskiej przypływ przypada obecnie w Grecji.

W 2009 r. Kraj poniósł deficyt budżetowy w wysokości 15,1 procent.

W ubiegłym roku okazało się, że w ubiegłym roku nadwyżka wyniosła 0,7 procent, a spodziewany jest dalszy postęp w tym roku w miarę zwiększania oszczędności.

Unia Europejska, w dalszym ciągu w Atenach, zaleciła środę, że Grecja poczyniła znaczne postępy w wyrównywaniu budżetu, aby usunąć z czarnej listy deficytu UE, specjalnego nadzoru nad wydatkami rządowymi.

W ubiegłym miesiącu Eurogrupa przyczyniła się do ułatwienia Grecji powrotu na rynki.

“Przyszłe wypłaty powinny zaspokoić nie tylko potrzebę jasnego zalegania, ale także dalszego zwiększania buforów pieniężnych, aby zwiększyć zaufanie inwestorów i ułatwić dostęp do rynku” – powiedział.

– “Raczej wcześnie”

W ostatni poniedziałek Klaus Regling, dyrektor zarządzający ESM, powiedział, że “dobry moment” dla Grecji rozważa powrót na rynki kapitałowe.

Zwrócił uwagę, że Irlandia, Portugalia i Cypr również to zrobiły przed końcem swoich programów ratunkowych.

“Powrót Grecji na rynki jest krokiem, na który wszyscy czekamy”, powiedziała w środę Europejski Komisarz ds. Gospodarczych i Walutowych, Pierre Moscovici.

Ale inne głosy ostrzegają Aten, aby nie wkroczyły do ​​wody stolicy zbyt wcześnie.

Prezes banku Grecji Yannis Stournaras powiedział we wtorek, że “dość wcześnie” na powrót na rynki obligacji.

W wywiadzie dla Wall Street Journal powiedział: “Na przykład byłoby lepiej, gdyby Grecja przejęła dwa lub trzy prymitywne emisje w nadchodzącym okresie. Pożyteczne byłoby później stuknąć rynki”.

Nastrojowe nastroje na rynku mogą się też zmieniać od września, biorąc pod uwagę możliwe zmiany w polityce pieniężnej EBC lub w wynikach wyborów w Niemczech, jak twierdzą inni komentatorzy.

Ostatni raz Grecja wyemitowała obligacje w 2014 r. W ramach koalicji Antonis Samaras z dochodem 4,95 procent.

Zdaniem Kathimerini celem obecnego premiera Alexis Tsipras jest mniejsza wydajność.