George A. Romero, ojciec filmu zombie, zmarły w wieku 77 lat

Ⓒ AFP/File – DAMIEN MEYER – | George A. Romero, postrzegana tutaj na festiwalu filmowym w Wenecji w 2009 roku, był postrzegana jako ojciec gatunku filmu zombie

Jego zdaniem, amerykański reżyser George A. Romero, którego kultowy “Noc żywych trupów” z 1968 r. Wydał film zombie, zmarł w niedzielę w wieku 77 lat.

“George A. Romero zmarł w niedzielę 16 lipca, słuchając głosu Cichego Człowieka, jednego ze swoich ulubionych filmów” – powiedział dyrektor Chris Roe w krótkim oświadczeniu.

“Zmarł spokojnie podczas snu, po krótkiej, ale agresywnej walce z rakiem płuc, i pozostawia za sobą kochającą rodzinę, wielu przyjaciół i dziedzictwo filmowe, które przetrwało i przetrwało, test czasu”.

W filmie “Noc żywych trupów” w czarno-białych filmach pojawiła się czarnoskóra aktor Duane Jones, która poprowadziła scenariusz o grupie ludzi, którzy próbowali przetrwać ataki zmarłych trupów.

Film wyniósł ponad 30 milionów dolarów na całym świecie i doprowadził do pięciu kolejnych wydarzeń, w tym “Dawn of the Dead” i “Dzień nieżyjących” – inspirowanie całego gatunku, który pozostaje dziś na Hollywood aż do dziś, chociaż reżyser przyznał się Był pod wpływem powieści Richarda Mathesona z 1954 roku “I Am Legend”.

“Noc żywych trupów” została dodana przez Bibliotekę Kongresu w 1999 roku do jej Krajowego Rejestru Filmowego za prace uważane za “kulturowo, historyczne lub estetyczne”.

Wszystkie filmy zostały rozegrane w Pittsburghu lub wokół niego, gdzie Romero uczęszczał na Uniwersytet Carnegie-Mellon po tym, jak przeniósł się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku, gdzie urodził się w 1940 roku do kubańskiego ojca i matki litewsko-amerykańskiej.

Zdaniem Roe przetrwał żona i córka, która była u jego boku.