Archeologowie idą w high-tech w 2,500-letniej greckiej zimnej sprawie

Ⓒ AFP – – | Archeolodzy w Atenach wierzą, że znaleźli jakieś szczątki armii podniesionej przez arystokratę Cylon 2500 lat temu.

Ponad 2500 lat temu ateński szlachcic nazwiskiem Cylon – pierwszy nagrany mistrz olimpijski – próbował przejąć Ateny i zainstalować się jako jedyny władca.

Według Thucydidesa i Herodotusa, greckich historyków, którzy pisali o zamachu stanu, Cylon skłonił armię wyznawców do wkroczenia do miasta i oblężenia Akropolu.

Zostały pokonane, ale Cylon zdołał uciec.

Teraz archeolodzy w Atenach uważają, że znaleźli niektóre pozostałości armii Cylonów w masowym grobowcu w Phaleron, w odległości około 4 km na południe od centrum Aten.

Odkrycie 80 szkieletów mężczyzn jest “niezrównane” w Grecji, powiedział dyrektor projektu Stella Chrysoulaki.

Mężczyźni, młodzi i dobrze karmieni, znaleźli leżącej w nieoznakowanym grobowcu w trzech rzędach, a niektóre na plecach, podczas gdy inni zostali wyrzuceni twarzą w dół na żołądki.

Wszyscy mężczyźni mieli swoje dłonie w żelaznych łańcuchach, a co najmniej 52 z nich miało ręce nad głową.

Zginęli od uderzeń do głowy, ofiar “egzekucji politycznej”, która sięga od 675 do 650 rpne, według kawałków ceramiki znalezionych w grobie, powiedział Chrysoulaki.

Ⓒ AFP – – | Eleanna Prevedorou jest bioekologicznym badaczem projektu, który będzie postrzegana w technikach wysokich technologii, podobnie jak te, które można zobaczyć w programach telewizyjnych, takich jak “CSI”, aby zbadać szkielety.

W tym czasie Ateny właśnie powstały, a miasto przechodziło w kierunku demokracji, powiedziała Eleanna Prevedorou, bioetniczka badacz projektu.

I tak się stało “na tle politycznego zawirowań, napięć między tyranami, arystokratami i klasą robotniczą”, dodała.

– ‘Śledztwo na miejscu zbrodni’ –

Naukowcy biochemiczni zajmują się badaniami kryminalistycznymi, takimi jak profilowanie DNA, w celu zbadania i ostatecznego odkrycia, jak żyli i zmarli ludzie, badając szkielety.

“Będziemy mówić o metodach znanych w serialu telewizyjnym z dziedziny nauk kryminalistycznych” – zażartował Panagiotis Karkanas, dyrektor laboratorium i geoarchaeolog z Laboratorium Malcolm H. Wiener w Amerykańskiej Szkole Studiów Klasycznych w Atenach.

Prawdopodobnie najsłynniejszy z tych serialów telewizyjnych, “CSI: Crime Scene Investigation” firmy CBS, który chronił przypadki elitarnego zespołu śledczych śledczych policji, wydał krótką notę ​​skrótową CSI opisującą technologię wykorzystywaną przez agentów.

Ⓒ AFP – – | Odblokowanie tajemnic starożytnych spraw zimnych poprzez tratę zaawansowanych testów może potrwać do siedmiu lat.

Zespół Karkany, choć technicznie nie badający sceny przestępczości, zastosuje podobne techniki high-tech, wykorzystując niektóre z tych samych narzędzi.

Będą przeprowadzać testy baterii – zwłaszcza analiz genowych, radiograficznych i izotopowych – odkryć tajemnice ukryte w każdej części czaszki i szkieletu.

Jakiekolwiek wskazówki, które zebrano, pozwolą im wyobrazić, jak długo byli mężczyźni, czy byli spokrewnieni, skąd pochodzili, jak bardzo byli zdrowi, a gdzie stali na drabinie społeczno-ekonomicznej tamtych czasów.

Ale w przeciwieństwie do dramatów kryminalnych, gdzie detektywi ujawniają dokładnie, jak i dlaczego zbrodnia miała miejsce, ten zimny przypadek prawdopodobnie nie zostanie rozwiązany przez pięć do siedmiu lat.

– 1500 szkieletów –

Masywny grób odkryto wiosną ubiegłego roku w jednej z największych wykopalisk, jakie Grecja odkryła.

Choć obiekt został znaleziony sto lat temu, na dużą skalę wykopalisk kompleksu rozpoczęto dopiero w 2012 roku, kiedy archeolodzy odkryli duży cmentarz zawierający ponad 1500 szkieletów, które miały miejsce między VI a IV w. Pne.

Ponad 100 z nich nosiło ślady brutalnej śmierci.

Inne drobne wykopaliska od tego czasu odkryły inne skarby, w tym grupę mężczyzn uważanych za część armii Cylonów.

Wiele znalezionych szkieletów było związane lub zaklinowane, a twarzą w nieoznakowanych grobach, czasami w piaszczystych otworach, ledwo wystarczająco dużych, aby utrzymać ciało.

Ⓒ AFP – – | Jeden z szkieletów został znaleziony, z rękami skrzyżowanymi za plecami i może być “więźniem wojennym, przestępcą lub uciekinierem niewolnikiem”, powiedział Prevedorou.

Inne szkielety zostały pochowane w otwartych dołach, umieszczane na koszach pogrzebowych iw słojach, preferowane trumienki w czasie niemowląt i małych dzieci.

Zdaniem naukowców, cmentarz liczy około 4000 metrów kwadratowych (372 stóp kwadratowych), a wszystkie 1500 szkieletów zostanie ostatecznie przeniesionych do laboratorium w celu właściwego studiowania.

Co najmniej 10 z 80 znalezionych mężczyzn udaje się do laboratorium jeszcze w tym roku, podczas gdy reszta pozostanie w ramach zbliżającej się ekspozycji na terenie wykopu.

Jeden z szkieletów już w laboratorium, z założonymi rękami za plecami, jest odbiciem przeszłości ortenistycznej przemocy.

Mógł być “więźniem wojennym, przestępcą lub ucieczką niewolnikiem”, powiedział Prevedorou.

– Opowieść do opowiedzenia –

Ⓒ AFP – – | Masowy grób znaleziono w jednym z największych w Grecji największych wykopalisk, których odkryto w 2012 r. Archeologowie odkryli ponad 1500 szkieletów, które miały miejsce między ósmym a piątym. PRZED CHRYSTUSEM.

Nawet bezlitosne zgony, a także śmierć bez historycznego odniesienia – w szczególności setki pozostałości dzieci znalezionych w słoikach – mają opowieść, mówi Karkanas.

Kości mogły ujawniać życie i choroby dzieci, rzucając więcej światła na starożytną kulturę i historię w Atenach.

Większość zapisanych starożytnych historii w Atenach i życiu greckim opisuje “elitę i zwycięzców”, dodał Karkanas.

Ale poleganie wyłącznie na tych zeznaniach, aby zrozumieć przeszłość byłoby jak “czytanie gazet dzisiaj, aby dowiedzieć się, co się dzieje na świecie teraz”.